Popularne smartfony z nadgryzionym jabłkiem – to właśnie iPhone’y. Ich różnorodność jest naprawdę duża. Podsumowaliśmy dla Ciebie historię smartfonów Apple. Zobacz, jak wygląda przekrój modeli: od powstania do dziś.
iPhone’y Apple – jak to się wszystko zaczęło?
Rok 2007 był jednym z najważniejszych w historii Apple. Na Macworld Conference & Expo w San Francisco Steve Jobs oficjalnie zaprezentował iPhone’a 2G pierwszej generacji. Innowacyjne urządzenie zachwycało prostym, łatwym w obsłudze interfejsem użytkownika i wirtualną klawiaturą, do której przywykłeś w prawie każdym dzisiejszym smartfonie.
Przewodnik po wszystkich generacjach i funkcjach iPhone’a
Poniżej znajdziesz wszystkie modele smartfona w uporządkowanej chronologicznie kolejności.
iPhone 2G – listopad 2007 r.
Pierwszy iPhone był kamieniem milowym w historii technologii. Wraz z nim nastąpił triumfalny rozwój aplikacji mobilnych. Użytkownicy mieli dostęp tylko do wstępnie zainstalowanych aplikacji systemowych. Apple Store został dodany później i do dziś jest źródłem aplikacji na urządzenia Apple.
iPhone 3G – lipiec 2008 r.
Różnice w stosunku do poprzednika były marginalne: nieco lżejszy, plastik zamiast aluminium z tyłu, nieco lepsza żywotność baterii. Największą innowacją iPhone’a 3G była obsługa standardu sieci 3G. Tak, wiemy, może dziś to dla Ciebie brzmi śmiesznie, ale wtedy to było COŚ!
iPhone 3GS – czerwiec 2009 r.
Trzecia generacja iPhone’ów została nazwana 3GS – z S oznaczającym „szybkość”. Jak już można się domyślić, dodatek dotyczył szybszego procesora. W iPhonie 3GS pojawił się nowy procesor (Samsung S5L8920). Rozmiar smartfona pozostał ten sam, ale ulepszono aparat z 2 do 3,1 Mpix.
iPhone 4 – czerwiec 2010 r.
Rok później pojawił się iPhone czwartej generacji. Znacząco zmienił się nie tylko jego wygląd. Po raz pierwszy zainstalowano procesor Apple A4 zamiast Samsunga S5L892. iPhone 4 był także pierwszym smartfonem Apple z przednim aparatem. Umożliwiło to korzystanie z funkcji robienia selfie.
iPhone 4s – październik 2010 r.
iPhone 4s pojawił się niedługo po śmierci Steve’a Jobsa. Tym razem mała litera „s” oznaczała asystenta rozpoznawania głosu Siri, któremu nawet w dzisiejszych modelach zadajesz pytania i wydajesz polecenia.
iPhone 5 – wrzesień 2012 r.
iPhone 5 był zarówno lżejszy, jak i cieńszy niż jego poprzednik, a jednocześnie miał większy ekran. To on zapoczątkował trend na większe i węższe smartfony.
iPhone 5c – wrzesień 2013 r.
Różnice w stosunku do iPhone’a 5 były właściwie minimalne. W nowym modelu poprawiono żywotność baterii, a tym samym czas rozmów i czuwania był nieco dłuższy. Smartfon wystąpił w dwóch pojemnościach pamięci RAM: 16 i 32 GB. Różnił się obudową, ponieważ tył wykonano z plastiku (jak to miało miejsce w starszych generacjach) i można go było kupić w kilku kolorach (białym, różowym, żółtym, niebieskim i zielonym).
iPhone 5s – wrzesień 2013 r.
W tym samym czasie, co iPhone 5c, do sprzedaży trafił również iPhone 5s. Był oferowany z pamięcią o pojemności 16, 32 oraz 65 GB. Oprócz kolorów srebrnych i szarych iPhone 5s był dostępny również w kolorze złotym i był nieco lżejszy niż poprzednia wersja. Główną różnicą był jednak procesor. iPhone 5s po raz pierwszy miał dwa układy: główny 64-bitowy układ A7 i koprocesor M7. Był również pierwszym smartfonem z czytnikiem linii papilarnych, a co za tym idzie opcją odblokowania telefonu za pomocą biometrii.
iPhone 6 / 6 Plus – wrzesień 2014 r.
To dwa modele, które podbiły rynek. iPhone 6 miał 4,7-calowy wyświetlacz, a 6 Plus miał 5,5-calowy. Były oferowane z pamięcią wewnętrzną 128 GB. Ich aparaty otrzymały wyższe rozdzielczości i po raz pierwszy można było kupić model w kolorze różowego złota. Nowością była możliwość płacenia zbliżeniowego poprzez NFC.
iPhone 6s / 6s Plus – wrzesień 2015 r.
Nowa generacja procesorów, podwojenie pamięci RAM do 2 GB i 12 Mpix aparat były innowacjami iPhone’a 6s i iPhone’a 6s Plus. Po raz pierwszy wyposażono telefon w integrację dotykową 3D. Dodatkowo ze smartfonem zintegrowano zaawansowaną i znacznie szybszą wersję TouchID, czyli czytnika linii papilarnych Apple.
iPhone SE – marzec 2016 r.
Termin SE oznacza „Edycję Specjalną”, ponieważ Apple ugiął się naciskom wielu konsumentów i wypuścił na rynek tani 4-calowy smartfon, który łączył rozmiar iPhone’a 5s z technologiami iPhone’a 6s.
iPhone 7 / 7 Plus – wrzesień 2016 r.
Potężny układ A10 Fusion Chip sprawił, że iPhone 7 był dwa razy szybszy niż jego poprzednik. Model Plus był pierwszym iPhonem, który można było kupić z podwójnym aparatem. Po raz pierwszy zrezygnowano z gniazda słuchawkowego w tych modelach, aby obudowa była wodoszczelna.
iPhone 8 / 8 Plus – wrzesień 2017 r.
Powrócono do obudowy ze szkła i aluminium, co wpłynęło nie tylko na nowoczesny wygląd, ale także umożliwiało bezprzewodowe ładowanie. Nowy wyświetlacz True Tone oferował użytkownikowi lepszą jakość ekranu.
iPhone X – listopad 2017 r.
Po raz pierwszy iPhone całkowicie zrezygnował z kultowego przycisku Home. Wprowadzono znacznie większy i bardziej pozbawiony ramek wyświetlacz oraz odblokowywanie ekranu za pomocą rozpoznawania twarzy.
iPhone XS / XS Max – wrzesień 2018 r.
Bazują na modelu X, ale pod względem wyglądu idą o krok dalej. Mają ekran OLED: 5,8 cala dla XS, a 6,5 cala w XS Max. Rozdzielczość ekranu jest również wyższa w modelu Max.
iPhone XR – październik 2018 r.
Zamiast technologii OLES użyto LCD, co rozczarowało wielu użytkowników. Poza tym model XR był pierwszym iPhonem po 5c, który można było ponownie kupić w jasnych kolorach.
iPhone 11 / 11 Pro / 11 Pro Max – wrzesień 2019 r.
Rozmiar wyświetlacza to 6,1 cala (iPhone 11), 5,8 cala (iPhone 11 Pro) i 6,5 cala (iPhone 11 Pro Max). Największe zmiany dotyczyły:
- zupełnie nowych systemów kamer (aparat ultraszerokokątny),
- najnowocześniejszy procesor A13 Bionic,
- nowe, stylowe kolory obudowy.
iPhone SE (2 gen.) – kwiecień 2020 r.
Przywrócono przycisk Home, stworzono kompaktowy smartfon w czarnej, białej lub czerwonej obudowie. Pod względem wydajności smartfon miał tyle samo do zaoferowania, co obecne topowe modele Apple, tylko w znacznie bardziej przystępnej cenie.
iPhone 12 / 12 Mini / 12 Pro / 12 Pro Max – październik 2020 r.
Modele z serii 12 różnią się nie tylko wielkością wyświetlacza, ale także aparatem i innymi aspektami. Ogólnie wszystkie umożliwiają ładowanie zbliżeniowe za pomocą MagSafe i zostały przystosowane do nowego standardu komórkowego 5G. Nowe szkło Ceramic Shield zapewnia znacznie lepszą odporność na upadki.
iPhone 13 / 13 Mini / 13 Pro / 13 Pro Max – wrzesień 2021 r.
Zachował design obecnej generacji z kanciastymi krawędziami. Nowe iPhone’y mają procesor A15 Bionic, czyli jak twierdzi Apple: najmocniejszy system procesorowy w smartfonie. W nowych urządzeniach dostępny jest również „kinowy” tryb wideo, a bateria działa od 1,5 do 2,5 godziny dłużej niż w poprzednich modelach.
Tak oto wygląda historia iPhone Apple. Czas pokaże,jakie generacje jeszcze powstaną i czym zaskoczy producent.