Prędzej czy później nadejdzie ta chwila… Twoje małe dziecko poprosi o własnego smartfona i wybór może paść na iPhone’a, a Ty będziesz chciał spełnić marzenie i zdecydujesz się na zakup. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że dzieci raczej nie dbają o telefony, więc nie warto przepłacać. Poza tym smartfon daje możliwość połączenia z Internetem, więc należy dokładnie rozważyć, co możesz zrobić, by móc sprawować kontrolę nad poczynaniami dziecka w sieci. Oto kilka dobrych porad, które warto wziąć sobie do serca przed zakupem iPhone dla swojej pociechy.

Dzieci kochają iPhone’y

Prawdą jest, że małe dzieci uwielbiają produkty Apple. Może to samo logo nadgryzionego jabłka je przyciąga, a może fakt, że poręczne smartfony dobrze pasują do ich małych rączek. Jedno jest pewne: uwielbiają na nie patrzeć, uwielbiają stukać i przesuwać po ekranie, uwielbiają grać w gry na iPhone’a, a przede wszystkim uwielbiają oglądać na nich bajki.

Dlatego podarowanie maluchom urządzenia z systemem iOS to łatwy sposób na zaspokojenie ich pragnienia posiadania własnego smartfona. Na początek możesz zdecydować się na jakiś starszy model, ale nie oszukujmy się – dzieci znają się na technice czasami lepiej niż dorośli. Dlatego, o ile kilkulatek może zaakceptuje taki model, o tyle dziecko w wieku szkolnym będzie chciało czegoś nowszego.

iPhone SE – najlepszy model dla dziecka

Jeśli masz dziecko w młodszym wieku szkolnym, które jest wystarczająco dojrzałe, aby obsługiwać telefon z dostępem do Internetu, nie warto szukać dalej niż iPhone SE drugiej generacji. Obecność topowego układu A13 Bionic to dość nowoczesny procesor, więc wiesz, że smartfon będzie działał dobrze. Ekran o przekątnej 4,7 cala jest dość mały i poręczny, czyli idealny dla małych rączek i kieszeni młodszych dzieci. Działa sprawnie i naprawdę oferuje wystarczającą ilość różnych opcji, którymi zadowoli się najmłodsze pokolenie. Do tego jego cena w stosunku do jakości jest bardzo przystępna.

Kupując dziecku iPhone SE, otrzymujesz:

  • poręczny telefon,
  • wystarczająco wydajny procesor,
  • możliwość instalowania różnych aplikacji,
  • bardzo dobry smartfon w przystępnej cenie.

Odnowiony iPhone dla dziecka

Niestety, małe dzieci mają tendencję do niedbania o powierzone im przedmioty. Telefon czasem wypada im z kieszeni na podłogę, często rzucają nim na łóżko, dotykają ekran brudnymi rączkami itd. Jako rodzic zapewne wiesz, że ich fantazja nie zna granic. Dlatego nie opłaca się inwestować w nowy telefon. Z drugiej strony brak gwarancji i niepewność co do jakości oraz stanu technicznego podczas kupowania używanego urządzenia, zniechęca do zakupów na popularnych serwisach ogłoszeniowych.

Mamy dla Ciebie idealną alternatywę. Zakup profesjonalnie odnowionego telefonu iPhone – otrzymujesz telefon tańszy niż nowy, ale lepszy niż używany. Dzięki takiemu podejściu Twoje dziecko będzie cieszyć się z odnowionego iPhone tak samo jak z nowego, a Ty nie przepłacisz. Dodatkowo otrzymasz minimum rok gwarancji i możliwość zwrotu urządzenia w ciągu 30 dni na wypadek, gdyby jednak wybrany przez Ciebie model nie przypadł Twojej pociesze do gustu. iPhone odnowiony przez specjalistów to techniczny pewniak: w 100% sprawny technicznie i gotowy do wykorzystania jego pełnych możliwości – w tym zainstalowania niezbędnych apek.

Aplikacje w iPhonie dziecka? Koniecznie!

Zaufanie to podstawa, ale kontrola rodzicielska w kwestii tego, jak Twoje dziecko korzysta z iPhone’a jest niezbędna. Tym bardziej gdy w Internecie czyha na nie wiele zagrożeń. Dlatego, zanim oddasz telefon w ręce dziecka, zadbaj o zainstalowanie odpowiednich apek i konfigurację systemowych funkcji.

Po pierwsze zalecamy skonfigurowanie funkcji „Czas przed ekranem”. Możesz to zrobić na urządzeniu dziecka i zablokować ustawienia kodem dostępu lub możesz skonfigurować go na swoim telefonie i tam zarządzać ustawieniami. Jeśli wybierzesz to drugie, będziesz musiał najpierw skonfigurować chmurę rodzinną, co wiąże się z utworzeniem Apple ID dla Twojego dziecka. W aplikacji „Czas przed ekranem” możesz kontrolować wiele elementów telefonu Twojego dziecka m.in.

  • zablokowanie dostępu do witryn dla dorosłych,
  • udostępnianie dziecku trochę więcej czasu na korzystanie z iPhone’a w weekendy,
  • ograniczenie dostępu do poszczególnych aplikacji.

Po drugie, nawet jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 13 lat, nadal może mieć własne konto iCloud i Apple ID. Wszystko, co musisz zrobić, to utworzyć konto w chmurze rodzinnej systemu iOS bezpośrednio na swoim iPhonie. Pamiętaj, że konto iCloud, pozwala Ci kontrolować działalność dziecka w sieci. Twoja córka lub syn nie będą mogli rozpocząć surfowania po Internecie, tweetowania lub publikowania selfie na Instagramie bez Twojej zgody. Samodzielnie nie zrobią także zakupów w App Store, więc nie narażą Cię na nieprzewidziane wydatki.

Poza tym zawsze możesz w ustawieniach ukryć ikony niektórych aplikacji np. poczty, App Store lub dostępu do płatnych gier. Jeżeli nie chcesz, aby maluch zabłąkał się w świecie Internetu na swoim iPhonie, najlepszym rozwiązaniem jest całkowite odcięcie mu dostępu do Internetu. Najłatwiejszym sposobem na to jest włączenie trybu samolotowego i włączanie dostępu do sieci tylko wtedy, gdy dziecko np. ogląda bajkę pod Twoim nadzorem.

Oczywiście wszelkich zmian w ustawieniach prywatności i ograniczeniach dostępu dokonuj poza zasięgiem dzieci. Czujne oko najmłodszych szybko wyłapie, co robisz i nim się obejrzysz, Twoje dziecko będzie lepiej znało obsługę iPhone’a niż Ty.