Czy wiesz jaka jest różnica między używanym a odnowionym iPhonem i który będzie najlepszym wyborem? Poznaj odpowiedzi na te pytania. Przeczytaj jeśli planujesz zakup nowego i dowiedz się dlaczego warto rozważyć inne opcje wejścia w posiadanie wymarzonego iPhone’a.

Odnowiony, czyli tak dobry jak nowy

Coraz częściej w sklepach z telefonami można spotkać określenia typu „zregenerowany”, „po regeneracji” lub „odnowiony”. To telefon z drugiej ręki, ale w przeciwieństwie do używanego iPhone’a, trafił do profesjonalnego serwisu i tam został dogłębnie odnowiony. Firmy, które zajmują się regeneracją smartfonów, dbają o to, aby odnowiony iPhone odzyskał swoją świetność. W ten oto sposób w Twoje ręce trafia smartfon tak dobry jak nowy.

Odnowiony nie znaczy gorszy

Dużą zaletą odnowionego iPhone’a jest oczywiście to, że jest znacznie tańszy od swojego nowego odpowiednika, a przy tym wcale nie oznacza, że jest gorszy. Dzięki temu możesz kupić flagowe modele iPhone’a w przystępnej cenie. Koszt zakupu nie obciąży zbędnie budżetu, a zaoszczędzone pieniądze możesz zainwestować w realizację kolejnych marzeń!

Używany, czyli z drugiej ręki od Kowalskiego

Z drugiej strony możesz kupić używany telefon bezpośrednio od Kowalskiego, który wystawia swój „ukochany, wymarzony model iPhone’a” na sprzedaż. Pytaniem, które powinno się zrodzić w sposób naturalny będzie – dlaczego sprzedaje? Jeśli prawdą jest, że woli nowszy model, który właśnie pojawił się na rynku, to można w to jeszcze uwierzyć. Ale co, jeśli ten jego „wymarzony” telefon nagle przestał mu się podobać, bo upadł i już nie funkcjonuje sprawnie? Wtedy Kowalski pozbędzie się problemu, a Ty dostaniesz używany smartfon do naprawy. Niestety tak może wyglądać rzeczywistość kupowania iPhone’a z drugiej ręki od osoby prywatnej, zwłaszcza po bardzo okazyjnej cenie. Nie oznacza to, że każdy sprzedawany w ten sposób telefon będzie nieprzyjemną niespodzianką.

Jeżeli zdecydujesz się na taki zakup, to zachowaj ostrożność. Oczywiście możesz wejść na znane serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe, przeczytać wspaniałe opisy sprzedawanych telefonów, ale nigdy nie masz pewności, czy nie kupujesz przysłowiowego kota w worku. Rzadko się zdarza, że kupujesz telefon na gwarancji, a z kolei jej brak sprawia, że wszystkie usterki, które napotkał poprzedni właściciel, musisz zlikwidować na własny koszt. Czy Ci się to opłaca? Cóż, biorąc pod uwagę fakt, że przy profesjonalnie odnowionych iPhone’ach otrzymujesz minimum 12 miesięcy gwarancji, to na pewno zakup używanego urządzenia nie jest korzystny.

Jak wygląda proces odnawiania iPhone’a?

Każdy smartfon, który trafia do odnowy, zostaje poddany wieloetapowym testom diagnostycznym przeprowadzonym przez zespół ekspertów. Przed sprzedażą odnowionego modelu zawsze następuje ostateczna kontrola jakości oraz testy zgodności z tymi samymi wytycznymi technicznymi, którym podlegają nowe telefony. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz iPhone’a, który przeszedł wszystkie procesy i jest urządzeniem z pewnego i legalnego źródła.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie odnowionego iPhone’a?

Odnowione modele to świetny sposób na zakup iPhone’a z wymarzonej serii, a przy tym za znacznie niższą cenę. Jednocześnie zyskujesz telefon, który jest tańszy niż nowy oraz lepszy niż używany. Musisz jednak zwracać uwagę na profesjonalną jakość odnowienia urządzenia i gwarancję.

Nie każdy jest zdecydowany na telefon jak „igła”. Są zawody, potrzeby, gdzie liczyć będzie się przede wszystkim sprawność techniczna, a aspekt wizualny jest na drugim planie. Dlatego też warto dokonać zakupu kierując się oznaczeniami stanu telefonu, a ten ma wpływ na finalną cenę:

Klasa JAK NOWY: chętnie wybierana przez klientów biznesowych oraz osoby o bardzo wysokich wymaganiach estetycznych. Taki iPhone jest oddawany w ręce klienta w znakomitym stanie technicznym i w doskonałej kondycji wizualnej, w zasadzie nie różni się od nowego modelu. Wydajność baterii wynosi co najmniej 95%.

Klasa BARDZO DOBRY: oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Taki odnowiony iPhone jest w bardzo dobry stanie technicznym i w bardzo dobrej kondycji wizualnej. Może posiadać delikatne ryski na obudowie lub ekranie, ale nie wpływają one na jego odbiór wizualny. Wydajność baterii jest równa lub większa niż 85%. Można śmiało stwierdzić, że niejednokrotnie gorzej wygląda nowy telefon, którego ponosimy dwa tygodnie w kieszeni lub luzem w torebce, wraz z innymi przedmiotami. Wniosek jest jeden –  nie warto przepłacać dla 14 dni podziwiania idealnych powierzchni.

Klasa DOBRY: najkorzystniejszy wybór dla tych, którzy szukają oryginalnego iPhone’a w najlepszej cenie. Jest w dobrej kondycji wizualnej, może mieć przetarcia na obudowie lub niewielkie przebarwienia na matrycy. Wydajność baterii jest równa lub większa niż 80%.

Pamiętaj o klasach, ponieważ to właśnie one odpowiadają za ogólny wygląd i żywotność baterii Twojego przyszłego iPhone’a. Zwróć również uwagę na gwarancję. To ona sprawia, że zakup odnowionego smartfona jest bezpieczniejszy niż używanego urządzenia. Prywatny sprzedawca ponosi ogólną odpowiedzialność za wady, które zataił lub celowo podał nieprawdziwe informacje, ale w rzeczywistości dochodzenie takich roszczeń jest bardzo trudne. Jeśli kupujesz odnowiony iPhone w firmie, która profesjonalnie podchodzi do tematu, sprawy wyglądają inaczej. Tutaj otrzymasz przynajmniej roczną gwarancję i laboratoryjną dokładność w sprawdzeniu poprawnego działania kupowanego telefonu.

Jeśli więc stawiasz na jakość, bezpieczeństwo i szukasz technicznych pewniaków w niskiej cenie, postaw na odnowiony model iPhone’a.