Przed nami czas letnich podróży. Jedną z rzeczy, która na pewno znajdzie się w bagażu wszystkich, jest telefon. Powiedzmy to sobie jasno: czy tego chcemy, czy nie, smartfony stały się obecnie bibliotekami naszych wspomnień i przygód.

Podczas wakacji największe znaczenie w kontekście telefonu ma przede wszystkim dobry aparat. To dzięki niemu zrobisz wyraźne, nasycone kolorem zdjęcia, które później pokażesz swojej rodzinie, znajomym czy obserwatorom w social mediach. Dziś pokażemy Ci, jak z pomocą kilku prostych funkcji możesz jeszcze bardziej ułatwić sobie to zadanie, gdy w Twojej kieszeni znajdzie się odnowiony iPhone. Oczywiście, część funkcji dostępna jest tylko w wybranych modelach odnowionych
telefonów z jabłuszkiem, jednak większość znajdziesz w każdym z nich. Zaczynamy.

Zdjęcie robione… zestawem słuchawkowym?

Dokładnie tak! Możliwe, że jeszcze o tym nie wiesz, ale przycisk głośności w zestawie słuchawkowym może stać się też Twoim samowyzwalaczem. W ten sposób ustrzelisz jeszcze ciekawsze kadry z wakacyjnego wypadu i zniwelujesz drgania telefonu, które nigdy nie działają dobrze na jakość zdjęć.

Jak zrobić zdjęcie zestawem słuchawkowym w iPhonie?

Wystarczy, że do swojego odnowionego iPhone’a podłączysz słuchawki, włączysz aparat i naciśniesz przycisk, który zwiększa głośność.

Tryby aparatu

Warto napisać o dwóch, które dobrze sprawdzą się w wakacyjnym czasie:
● tryb panoramiczny pozwoli Ci na ujęcie tego, co nie zmieściło się w „standardowym” kadrze. Dodatkowym ułatwieniem, którym dysponuje część iPhone’ów jest pomocna biała strzałka na ekranie. Wystarczy, by cały czas sunęła po żółtej linii, która także pokaże się na ekranie, by panorama wyszła perfekcyjnie.
● tryb kwadratowy świetnie sprawdzi się w przypadku kadrów na Instagrama – dzięki niemu od razu zobaczysz, jak fotka będzie się prezentować na Twoim profilu.

Ruchome zdjęcia, czyli live photos

Chcesz uchwycić niespodziewane, śmieszne momenty i ożywić (dosłownie!) swoje zdjęcia?
Koniecznie spróbuj opcji live photos. Ta funkcja, poza zdjęciem „głównym”, zachowa także 1,5 sekundy przed oraz po wykonaniu fotki.

Jak włączyć funkcję live photos?

To nic skomplikowanego. Wystarczy, że włączysz aplikację aparatu i wybierzesz ikonę funkcji na ekranie (są to charakterystyczne trzy żółte kółka).

Zdjęcia w wiadomościach

Często chcemy podzielić się swoimi emocjami od razu i wysłać fotkę do bliskich osób, za którymi tęsknimy. Aplikacja iMessage pozwala zrobić zdjęcie od razu po wejściu w wiadomości i nałożyć na nie różne efekty, m.in. filtry, teksty, kształty, naklejki oraz specjalne emoji:

Animoji

W tym przypadku zyskujesz nową twarz. W trakcie robienia selfie po prostu wybierasz jedną z proponowanych opcji (uwaga: są smoki, jednorożce i t-rex!) i patrzysz, jak Twoje zdjęcie staje się zdecydowanie oryginalne od codziennych fotek.

Memoji

Czyli emoji z Twoim zdjęciem. Mówiąc inaczej: Twoja elektroniczna podobizna. Jeśli kiedykolwiek chciałaś/eś mieć swoje własne emoji i korzystać z niego w rozmowach ze znajomymi – to marzenie ma szansę spełnić się z odnowionym iPhonem.

Szybkie filmiki

Na pewno to znasz: najlepsze rzeczy dzieją się zawsze wtedy, kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na ich uwiecznienie. Szanse na sprawne nakręcenie filmu rosną jednak z funkcją QuickTake, która umożliwia nagrywanie video bez wychodzenia z trybu robienia zdjęć.

Jak uruchomić QuickTake w iPhonie?

Wystarczy, że w aplikacji aparatu przytrzymasz dłużej przycisk migawki.

Inteligentne albumy

Wiesz, że Twój odnowiony iPhone może posegregować Twoje zdjęcia i stworzyć albumy np. tylko z fotkami, na których jest Twoja druga połówka czy najlepszy przyjaciel? To możliwe dzięki wykrywaniu i rozpoznawaniu twarzy.

Jak stworzyć na iPhonie album z daną osobą?

Wejdź w dowolne zdjęcie danej osoby, przeciągnij palcem do góry i wybierz osobę, o którą Ci chodzi (w przypadku zdjęć, na których jest więcej osób). Następnie dodaj jej imię, a iPhone przeszuka zdjęcia w Twoim telefonie i wyświetli wszystkie fotki z tą osobą.

Sprytne wyszukiwanie

Koniec z długim scrollowaniem galerii zdjęć w poszukiwaniu zdjęcia, które chce się pokazać znajomym. Od teraz, zamiast zastanawiać się „gdzie jest ta fotka z Chorwacji?” i nerwowo przesuwać palcem po ekranie, skorzystaj z opcji wyszukiwania.

Jak korzystać z wyszukiwania w iPhonie?

Wpisz w wyszukiwarkę lokalizację wykonania interesującego Cię zdjęcia (np. Split) lub słowo kluczowe, które najlepiej opisuje zawartość fotki (np. plaża lub las). iPhone przeszuka bazę Twoich zdjęć i pokaże Ci te, które jego zdaniem spełniają podane kryteria.

Otwórz swoje oczy

Czasem zgadza się wszystko: piękny krajobraz, dobre światło, głębokie kolory… jednak Ty na zdjęciu masz zamknięte oczy. Na ratunek przychodzi apka Photoshop Express Photo Editor, która nie tylko dosłownie otworzy Twoje oczy, ale też pozwoli Ci edytować wybrane elementy zdjęcia lub łączyć różne zdjęcia w kompozycje i kolaże. A co najlepsze – jest darmowa.


Szerokiej drogi i samych świetnych ujęć!