Pogląd, że starsze pokolenia nie są obeznane z najnowszą technologią, jest dziś już nieaktualny i trochę nieuzasadniony. Owszem, seniorzy nie zawsze korzystają ze smartfonów tak umiejętnie i sprawnie jak ich wnuki, ale nie tęsknią też za telefonami stacjonarnymi. Wręcz przeciwnie! Coraz więcej babć i dziadków z powodzeniem odkrywa zakamarki smartfonowego świata. Seniorzy potrzebują dobrych, sprawnych, ładnych i intuicyjnych w obsłudze telefonów, dlatego iPhone jest dla nich najlepszym (i najmodniejszym) wyborem.
Po co seniorowi smartfon…?
…zapytał wnuczek dziadka. Tak można zacząć opowieść o praktyczność smartfonów dla osób starszych. Na pierwszy rzut oka telefon z dostępem do Internetu kojarzy się tylko z młodzieżą, która godzinami surfuje w sieci i nie może obejść się bez Facebooka, Instagrama czy TikToka. Trzymany w dłoniach smartfon nie dziwi też u osób, które pracują, bo przecież dziś takie urządzenia stanowią małe centrum dowodzenia. Ale smartfon dla babci lub dziadka? Po co?!
A po to, że dziś seniorzy to osoby bardzo aktywne i dość biegłe w technologicznych nowinkach. Zwiększoną potrzebę korzystania ze smartfonów odkryli zwłaszcza niedawno, kiedy potrzebowali innej niż dotychczas formy kontaktu z wnukami, dziećmi, przyjaciółmi i znajomymi odizolowanymi z powodu pandemii koronawirusa. Telefon z dostępem do Internetu, możliwość wideo rozmów, kontaktów SMS, przesyłanie zdjęć i inny multimediów pozwolił seniorom być bliżej rodziny. Dodatkowo stały dostęp do informacji z sieci, korzystanie z portali społecznościowych oraz aplikacji dedykowanych seniorom, zachęcił tę grupę wiekową do zakupu smartfona, który stał się dodatkowym źródłem codziennej rozrywki.
Dlaczego iPhone to idealny smartfon dla seniora?
Wśród wielu różnych marek telefonów to Apple i jego iPhone jest najlepszym wyborem dla seniorów. Taki wybór jest tym bardziej uzasadniony, jeśli Twoje dzieci i wnuki polegają głównie na produktach tego producenta.
Co prawda iPhone nie należy do najtańszych smartfonów (ale na to też mamy sposób), jednak ma wiele zalet:
- możliwa intuicyjna obsługa,
- tworzenie kopii zapasowych, które można pozyskać w każdej chwili,
- wszystkie urządzenia Apple współdziałają ze sobą,
- możliwość skonfigurowania tzw. chmury rodzinnej, która pozwala wielu członkom rodziny na wspólne korzystanie z tych samych usług i udostępnień Apple,
- wiele różnych ofert wsparcia, w tym dokładne aktualizacje oprogramowania i systemów zabezpieczeń danych,
- szybkie i stabilne działanie,
- ładny, modny i praktyczny wygląd.
Wracając do ceny, jeśli nowe urządzenie jest dla Ciebie za drogie, możesz wybrać model odnowiony, który jakością nie różni się od nowego, a na pewno jest lepszy niż używany. iPhone’y od HokoLab to dzieło laboratorium odnawiania smartfonów HokoLab, gdzie przechodzą gruntowne testy diagnostyczne i prace przywracające ich świetność. Dzięki temu nawet seniora stać na nowoczesny model iPhone’a z roczną gwrancją.
Modny dziadek, modna babcia, czyli jaki iPhone dla seniora?
Co prawda iPhone nie wyprodukował modeli stricte dla seniorów, ale są wśród nich smartfony, z którymi ta grupa wiekowa poradzi sobie lepiej niż z innymi. Jeśli chodzi o niższą półkę cenową, zdecydowanie takim modelem jest iPhone 7 Plus. Ma wiele funkcji, które są korzystne dla osób starszych. Posiada ekran o przekątnej 5,5 cala, wielkość czcionki można powiększyć, zawiera czytnik linii papilarnych oraz funkcje dla osób niedowidzących i niedosłyszących. Umożliwia również personalizację ustawień i dzięki aplikacji „Zdrowie” pozwala na skonfigurowanie odpowiednich pozycji m.in.
- podanie informacji o grupie krwi,
- umieszczenie kontaktów alarmowych,
- zapisanie notatek medycznych,
- przypominanie o przyjęciu leków,
- podanie informacji o posiadanych alergiach, chorobach itd.
Z drugiej strony niektórzy seniorzy bardziej zwracają uwagę na wygląd smartfona i poszukują czegoś wciąż intuicyjnego w obsłudze, ale modniejszego wizualnie. Dla takich koneserów Apple wydało w 2017 roku jubileuszowy model iPhone X. Jego pozbawiona ostrych krawędzi obudowa idealnie dopasowuje się do dłoni, a bezramkowy ekran zajmuje całą przednią powierzchnię telefonu. Dzięki temu treści i obrazy wyświetlane na smartfonie są bardzo wyraźne. W tym modelu bateria wytrzymuje dłużej niż w innych egzemplarzach, więc nie trzeba pamiętać o tak częstym ładowaniu telefonu. Poza tym możliwość ładowania bezprzewodowego pozwala na wygodne ładowanie smartfona bez konieczności poszukiwania dostępu do gniazdka. Specjalna powłoka oleofobowa zapobiega pozostawaniu na iPhonie nieestetycznych odcisków palców.
Każdy senior może oczywiście zdecydować się na inny, wybrany przez siebie iPhone, z którego będzie zadowolony. Zawsze jednak warto poszukać oszczędności i zamiast odkładać latami na nowy smartfon, kupić egzemplarz odnowiony, który jakością, stanem technicznym i wizualnym nie odbiega od modeli prosto z salonu. Różnica tkwi tylko w cenie – odnowiony jest po prostu tańszy.