Smartfony, zwłaszcza te najnowsze i najbardziej wymyślne, stały się symbolami statusu dla nastolatków i są źródłem dużej presji rówieśników. Przygotuj się więc na wiele pięknych przemówień Twojego dziecka o tym, dlaczego potrzebuje nowego iPhone’a, ale jeśli nie chcesz lub nie możesz sobie na niego pozwolić, zawsze możesz kupić model odnowiony. Dzięki takiej opcji Twoje nastoletnie dziecko dostanie szansę na posiadanie wymarzonego smartfona i nie poczuje się gorsze od swoich kolegów i koleżanek.

Czy Twoje dziecko jest gotowe na iPhone’a?

Dziś nawet kilkuletnie dzieci proszą o własny telefon. Oczywiście są pewne granice, kiedy kilkulatek może otrzymać swój pierwszy smartfon. Takim okresem najczęściej jest druga lub trzecia klasa szkoły podstawowej, kiedy to dzieci zaczynają samodzielnie kontrolować czas i potrzebują telefonu np. do kontaktu z rodzicami, aby poinformować ich o wcześniej zakończonych zajęciach pozalekcyjnych lub innych zdarzeniach. Pierwsze smartfony dla dzieci to najczęściej bardzo proste, niezbyt zaawansowane technicznie modele, które są tanie, więc nie będziesz żałować wydanych pieniędzy, jeśli dziecko upuści i zniszczy telefon. Jednak z czasem najmłodsi dorastają i zaczynają mieć większe wymagania. Najczęściej proszą o modele z nadgryzionym jabłkiem, które są gwarancją prestiżu wśród rówieśników.

Ile lat powinno mieć moje dziecko, zanim otrzyma własnego iPhone’a? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców i istnieje również wiele przekonań na ten temat. Niektórzy uważają, że wiek 12 lub 13 lat to odpowiedni czas, aby podarować dziecku pierwszego iPhone’a. Inni twierdzą, że taki smartfon jest odpowiedni dopiero dla licealisty. Prawdę mówiąc, decyzja należy wyłącznie do Ciebie.

iPhone – gwarancja prestiżu

Niewątpliwie posiadanie przez dziecko smartfona to szereg zalet takich jak, chociażby bycie w stałym kontakcie z rodzicami. Jeśli więc wiesz, że Twoja pociecha będzie korzystać z telefonu odpowiedzialnie i poszanuje prezent, najlepszą opcją jest podarowanie jej iPhone’a, który dla nastolatków jest oznaką prestiżu. Ten prestiż ma także inny wymiar, a mianowicie system iOS umożliwia pobranie wielu ciekawych aplikacji, które sprawiają, że smartfon staje się narzędziem niezbędnym w codziennym funkcjonowaniu nastolatka w domu i w szkole. Dużym atutem jest również wysoka niezawodność iPhone’ów, więc nie jest prawdą, iż jest to jedynie “próżne” dążenie do posiadania czegoś markowego.

Oczywiście dziś trudno o nastolatka, który nie korzystałby ze Snapchata lub TikToka. Ale w iOS znajdują się także apki do nauki języków obcych (np. Fiszkoteka) oraz przedmiotów ścisłych takich jak matematyka i fizyka, ale także historia i geografia (np. aplikacja Khan Academy czy Brilliant). Jako rodzic masz możliwość korzystania z nadzoru rodzicielskiego na telefonie iPhone, gdzie za pomocą ustawień opcji, możesz ograniczać nastolatkowi dostęp do treści dla dorosłych, zakupów i pobierania oraz zmieniać zasady prywatności.

Unikaj kupowania starszych iPhone’ów

Możesz pomyśleć, że skoro Twoje nastoletnie dzieci nie wykorzystają pełnych możliwości iPhone’a, bo będą korzystać głównie z social mediów, najlepiej będzie kupić starszy model, który jest o wiele tańszy. Chociaż może ten pomysł nie wypadłby tak źle w przypadku młodszego pokolenia, gdyby zdarzyło się, że dziecko zgubi lub zniszczy telefon, starsze iPhone’y nie są dobrym pomysłem dla nastolatków. Dlaczego? Oto kilka powodów:

  • Nie będą obsługiwać wielu aktualizacji oprogramowania w przyszłości, przez co będą przestarzałe.
  • Nie mają niektórych przydatnych funkcji, których mogą potrzebować Twoje nastoletnie dzieci.
  • Mają zbyt słabe aparaty jak na nastoletnie oczekiwania i potrzeby robienia selfie i tysiąca innych zdjęć.
  • Mogą mieć za mało pamięci operacyjnej do obsługi wielu aplikacji, z których korzystają nastolatki.

Z tego powodu najlepiej byłoby unikać zakupu iPhone’a 6, iPhone’a 6s. Te modele mogą być już dla nastolatków albo przestarzałe, albo wkrótce staną się niefunkcjonalne z powodu ciągle zmieniających się potrzeb sprzętowych.

Nowy iPhone też nie jest dobrym pomysłem

Oczywiście najstarsze wersje smartfonów Apple nie są dobrym rozwiązaniem, ale nie jest też racjonalnie uzasadniony zakup zupełnie nowych modeli, zwłaszcza jeśli Twoje nastoletnie dzieci nie są ekspertami w dbaniu o rzeczy lub za rok będą prosić o nowszy egzemplarz. Dlatego, zamiast kupować nowy iPhone w salonie Apple, który za chwilę stanie się dla dziecka „niemodny”, lepiej kupić sprzęt odnowiony. Po pierwsze zapłacisz za niego mniej niż za nowy telefon, po drugie jakością nie będzie odbiegał od nowego, ale na pewno będzie 100 razy lepszy od używanego.

W czym gustują starsze dzieci, czyli uczniowie szkół średnich?

Niewątpliwie mają bardziej wymagające standardy niż młodsze od nich pokolenie. Nie zadowolą się iPhonem SE, ponieważ mniejszy ekran będzie dla nich trochę archaiczny i nie będą chcieli pochwalić się nim przed znajomymi. Co ważniejsze, istotną częścią ich życia społecznego staje się robienie zdjęć i media społecznościowe, więc potrzebują iPhone’a z bardziej wydajnym aparatem, rozpoznawaniem twarzy i wyświetlaczem pełnoekranowym. Pożądanym modelem jest iPhone 12 z 6,1-calowym wyświetlaczem, który ma nowoczesny wygląd i funkcje, ale nie kosztuje tyle, co najnowszy iPhone 13. Poza tym, jeśli zdecydujesz się na model odnowiony, bo takie istnieją, zapłacisz jeszcze mniej. Są przecież osoby, które pozbyły się telefonu z serii 12 tylko dlatego, że na rynku pojawił się iPhone 13.

W HokoLab mamy szeroki wybór odnowionych, w pełni sprawnych technicznie i idealnych wizualnie smartfonów od Apple, które ucieszą niejednego nastolatka.